Fascynująca Nowa Zelandia

Fascynująca Nowa Zelandia

Wśród wysp, które cieszą się popularnością, większość z nas wymieni choćby Kretę czy Cypr. Zapominamy natomiast o Nowej Zelandii, która również może być doskonałym miejscem na urlop. Jest to kraj położony daleko od Polski i w związku z tym postrzegany przez nas jako naprawdę egzotyczny.

 

Położenie

Nowa Zelandia leży na południowy wschód od wybrzeży Australii. Położona jest na Pacyfiku. Tworzą ją dwie główne wyspy: Północna oraz Południowa. W jej skład wchodzi także kilka zdecydowanie mniejszych wysepek, do których zalicza się między innymi Kermadec oraz Antypody.

 

Krótka historia

Źródła historyczne podają, że aż do 1280 roku Nowa Zelandia była wyspą niezamieszkaną. Dopiero po tym roku zaczęli tłumnie przybywać tutaj Maorysi, którym wyspa zaczęła wydawać się atrakcyjna. W początkowym okresie osiedli na Wyspie Północnej. Z czasem zajęli kolejne części Nowej Zelandii. Dla Europy wyspę odkrył Abel Tasman. Z uwagi na to, że jego ekipa została zaatakowana przez tubylców i aż czterech z nich poniosło śmierć, miejsce to nazwał wówczas Zatoką Morderców. Dzisiaj znana jest ona pod nazwą Złotej Zatoki. Kolonizacja rozpoczęła się dopiero w roku 1796, kiedy to na ziemie te przybył James Cook. Pierwsi osadnicy pochodzi przede wszystkim z Australii i trudnili się poławianiem fok i odłowem wielorybów. Przybycie Brytyjczyków zapoczątkowało okres konfliktów z rdzennymi mieszkańcami wyspy.

 

Ukształtowanie terenu

Wyspa charakteryzuje się bardzo różnicowanym ukształtowaniem powierzchni. Część południowa to przede wszystkim Alpy Południowe, których najwyższym szczytem jest wznosząca się na wysokość 3754 metrów nad poziomem morza Góra Cooka. To również tutaj znajduje się lodowiec Tasmana, którego długość wynosi blisko 29 kilometrów. Wyspa Północna to pasma górskie, które przebiegają równolegle do równin położonych na wybrzeżu. Część środkowa wyspy to trzy stożki wulkaniczne oraz liczne gejzery, które stanowią niewątpliwą atrakcję turystyczną.

 

Ciekawe miasta

Niewątpliwie flora i fauna Nowej Zelandii uważane są za wielkie atrakcje wyspy. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy tutaj innych atrakcji. Ciekawe są z całą pewnością lokalne miasta. Stolicą jest Wellington. Niezwykle interesująca jest tutejsza architektura, która stanowi swoistą mieszankę różnych stylów pochodzących z XIX i XX wieku. W jednym budynku można dostrzec elementy wykonane z drewna i fragmenty nawiązujące do postmodernizmu. Do tego nie brakuje tu zabudować w stylu Art Deco. Wszystko to sprawia, że Wellington jest interesującym miastem kosmopolitycznym, w którym nikt nie będzie się nudził. Będąc w Wellington, koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Narodowe Nowej Zelandii Te Papa Tongarewa. Jego historia sięga aż roku 1865. Założone zostało przez Jamesa Hectora i początkowo nosiło nazwę Colonial Museum. W pierwszych latach swojego istnienia muzeum miało swoją siedzibę na Museum Street. Jednak już w latach 30. XX wieku zdecydowano się przenieść je na ulicę Buckle Street. Tutaj znajduje się również Narodowa Galeria Sztuki. Oficjalne otwarcie budynku, w którym muzeum mieści się dzisiaj miało miejsce dopiero w roku 1998.

Leave a Reply